Založ si blog

Aj Vám sa zdá, že kedysi boli veci kvalitnejšie?

Je to tak. V súčasnosti väčšina z nás, nakupujúcich, uprednostňuje veci s nižšou cenou. Preto sa výrobcovia snažia znižovať náklady, čo neraz prináša aj znižovanie kvality. A následne sa nám občas stane, že kávovar, vŕtačka či práčka sa pokazí krátko po 2-3 rokoch používania. Alebo oblečenie, ktoré sa pára a rýchlo sa vyderie, čo zase nevadí tým, čo by mali radi každý deň oblečené niečo nové. Žiaľ.

Jedným z následkov je, že množstvo odpadu rastie, lebo tieto veci nakupujeme častejšie. Nové veci devastujú planétu pri získavaní materiálov, výrobe a doprave. Staré veci, čo vyhodíme, zase znečisťujú našu spoločnú planétu a jej ovzdušie, či už tým, že skončia mimo smetiska, alebo sú spálené, či skládkované.

Táto situácia nie je dôsledkom toho, že niekto nám chce zle, ale dôsledkom toho, že chceme nakupovať lacno, a mnohí aj často.

Riešenie?

A práve preto, aby sa nám veci menej kazili, aby boli ľahko a lacno opraviteľné, aby bolo oblečenie trvácnejšie, často preklínaný Brusel prišiel s riešením. Toto riešenie by nebolo možné na úrovni Slovenska, ak by sa nepridali aj iné štáty.

O čo ide?

Európsky parlament prijal nariadenie o ekodizajne, čo sú špeciálne pravidlá, ktoré majú posilniť trvanlivosť, možnosť opätovného využitia, opravy či recyklácie výrobkov.

Každý výrobok by mal byť navrhnutý a vyrobený tak, aby sa zabezpečila jeho maximálna životnosť a aby ho bolo možné upgradovať (namiesto kúpy nového). Pokazené tovary sa majú dať opraviť a keď sa prestanú používať, recyklovať.

Európska únia postupne vytvorí pravidlá „ekodizajnu“ pre jednotlivé druhy tovarov.“ (zdroj)

Viac na EURACTIV.

Mimochodom, k tvorbe pravidiel Európskou Komisiou sa môže vyjadriť každý, napr. na stránke Vyjadrite svoj názor.

Ako sa môžeme dovtípiť, takéto výsledky nie sú prínosom tých, čo sa do europarlamentu hrnú, aby si za kráľovské platy točili videá ako nadávajú na EÚ a Brusel. Je to prínosom tých, čo toľko nekričia, ale snažia sa niečo užitočné robiť. Pre nás.

Eurovoľby – obhájime prvenstvo v neúčasti?

02.04.2024

Neviem. Ale dá sa pozrieť na vývoj volebnej účasti v minulosti, a záujem o nadchádzajúce voľby. Voľby do Európskeho parlamentu (EP) sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 8. júna 2024 (zapísané v kalendári?).

francúzsko, polícia

V Bordeaux zadržali muža, ktorý vraj plánoval útok počas olympijských hier

23.07.2024 23:14

Na letnú olympiádu, ktorú metropola Francúzska hostí prvýkrát za storočie, bude dozerať približne 45-tisíc policajtov a 10-tisíc vojakov.

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.

jurajsvec

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2
Celková čítanosť: 1568x
Priemerná čítanosť článkov: 784x

Autor blogu

Kategórie