Je to tak. V súčasnosti väčšina z nás, nakupujúcich, uprednostňuje veci s nižšou cenou. Preto sa výrobcovia snažia znižovať náklady, čo neraz prináša aj znižovanie kvality. A následne sa nám občas stane, že kávovar, vŕtačka či práčka sa pokazí krátko po 2-3 rokoch používania. Alebo oblečenie, ktoré sa pára a rýchlo sa vyderie, čo zase nevadí tým, čo by mali radi každý deň oblečené niečo nové. Žiaľ.
Jedným z následkov je, že množstvo odpadu rastie, lebo tieto veci nakupujeme častejšie. Nové veci devastujú planétu pri získavaní materiálov, výrobe a doprave. Staré veci, čo vyhodíme, zase znečisťujú našu spoločnú planétu a jej ovzdušie, či už tým, že skončia mimo smetiska, alebo sú spálené, či skládkované.
Táto situácia nie je dôsledkom toho, že niekto nám chce zle, ale dôsledkom toho, že chceme nakupovať lacno, a mnohí aj často.
Riešenie?
A práve preto, aby sa nám veci menej kazili, aby boli ľahko a lacno opraviteľné, aby bolo oblečenie trvácnejšie, často preklínaný Brusel prišiel s riešením. Toto riešenie by nebolo možné na úrovni Slovenska, ak by sa nepridali aj iné štáty.
O čo ide?
Európsky parlament prijal nariadenie o ekodizajne, čo sú špeciálne pravidlá, ktoré majú posilniť trvanlivosť, možnosť opätovného využitia, opravy či recyklácie výrobkov.
„Každý výrobok by mal byť navrhnutý a vyrobený tak, aby sa zabezpečila jeho maximálna životnosť a aby ho bolo možné upgradovať (namiesto kúpy nového). Pokazené tovary sa majú dať opraviť a keď sa prestanú používať, recyklovať.
Európska únia postupne vytvorí pravidlá „ekodizajnu“ pre jednotlivé druhy tovarov.“ (zdroj)
Viac na EURACTIV.
Mimochodom, k tvorbe pravidiel Európskou Komisiou sa môže vyjadriť každý, napr. na stránke Vyjadrite svoj názor.
Ako sa môžeme dovtípiť, takéto výsledky nie sú prínosom tých, čo sa do europarlamentu hrnú, aby si za kráľovské platy točili videá ako nadávajú na EÚ a Brusel. Je to prínosom tých, čo toľko nekričia, ale snažia sa niečo užitočné robiť. Pre nás.
...to ta Kuba nás teda trhla o konskú dĺžku,... ...
Celá debata | RSS tejto debaty